Život je pes,proto žít je psina
NEW BLESKOVKA taddyyy!!
Grafika na přání???tady
nebo tadyy!!
Spřátelení??? klidne!! =)

zlozvyky

16. července 2010 v 17:41 | Molly2190 |  ♥Koně♥

Zlozvyky koní

Nikdo nechce, aby se jeho kůň naučil zlozvykům. A pokud už přeci jen nějaký ten zlozvyk má, tak aby se ho co nejrychleji odnaučil. Jak na to?

Vznik zlozvyků

Kůň ve svém přirozeném prostředí má stále co dělat. Buď se pase, nebo cestuje na dlouhé vzdálenosti za pastvou nebo napajedlem. Čas od času utíká predátorovi.

V dřívějších dobách pracoval od rána do večera na poli nebo v lese, popřípadě vozil svého pána na dalekých cestách.

V současnosti je situace poněkud jiná. Více a více lidí si pořizuje koně jako kamaráda, využívají ho pro aktivní odpočinek po náročném dni v práci nebo ve škole. Pokud ale do příchodu svého majitele kůň stojí ve stáji a nemá co dělat, může si začít krátit dlouhou chvíli po svém. A zlozvyk je na světě.

Jinak vznikají zlozvyky typu vyhazování, kopání apod. Kůň zjistí, že si tím vynutí to, co chce on. Při další příležitosti toho opět využije.

Přehled zlozvyků

1.Stájové
Tento zlozvyk poznáme tak, že kůň stojí na místě a přenáší váhu z jedné přední nohy na druhou. Méně často se také pohybuje zepředu dozadu. Vybíjí si tím přebytečnou energii a krátí dlouhou chvíli. Bohužel toto chování může váš kůň odkoukat i od jiných koní ve stáji. Je vhodné odnaučit tomuto chování, protože velmi namáhá spěnky a kopyta.

Při klkání kůň polyká vzduch. Většinou se tomu děje tak, že se zakousne do nějakého předmětu a přitom polkne vzduch. Zdatní jedinci to zvládají i bez této podpěry. Vzduch nahromaděný v žaludku zhoršuje trávení a může způsobit plynovou koliku.

  • Okusování předmětů
Může to být zlozvyk, na druhou stranu však může poukazovat na jiné příčiny, než je nuda. Kůň dává okusováním najevo nedostatek minerálních látek. Může také cítit bolest v tlamě, například při prořezávání zubů. Na druhou stranu je však okusování dřeva pro koně nutností. Proto jim dáváme do boxu nebo do výběhu čerstvé dřevo k okusu.

  • Hrabání kopyty
Někteří koně z nudy hrabou kopyty o podlahu nebo kopou do stěn boxu. Mohou si tak vynucovat pozornost. Zde ale pozor! Pokud se toto chování objeví u koně náhle, může se jednat o příznak koliky. Při kolice ale kůň nereaguje na naše napomínání, nepřestává hrabat ani mimo box, často nebere ohled na své okolí a může zranit někoho v dosahu svých kopyt. To vše je způsobeno bolestí břicha a v žádném případě za to nelze koně trestat. Pro koliku může svědčit i to, že je kůň zpocený, má zrychlený puls, ohlíží se na břicho nebo se chce válet.

  • Kousání pokrývky
I takoví koně se najdou. Zabráníme jim v této činnosti náhubky, které se připevní k ohlávce.

  • Požírání písku
Někteří koně požírají trávu i s pískem. Může to značit nedostatek minerálů. Je nutné tomuto chování zabránit. Hrozí vznik pískové koliky!

2.Všeobecné
  • Kousání a kopání
Tento zlozvyk koně používají, když se jim něco nelíbí nebo jim nevyhovuje. Bývá to následkem špatné výchovy. Někdy tak ale může kůň reagovat, když ho něco bolí, například při čištění.

  • Vzpínání
Vzpínání je velmi nebezpečný zlozvyk, který může končit velmi vážnými až kritickými zraněními koně i jezdce. Může být vyvoláno strachem nebo tak kůň dává najevo nesouhlas s něčím, co po něm požadujeme. Takový kůň rozhodně patří do rukou odborníka!

  • Vyhazování a kozlování
Pokud kůň stojí dlouhou dobu ve stáji, může si těmito pohyby vybíjet nahromaděnou přebytečnou energii. Pod jezdcem to může značit protest nebo odmítání poslušnosti, případně se tím kůň snaží shodit jezdce. Vyhazuje též, pokud se chce "ulít" z činnosti, která mu není po chuti. Musíme ale vyloučit další možné příčiny, třeba nepadnoucí výstroj nebo zdravotní problémy.

  • Plašení se
V takovém případě je namístě zachovat chladnou hlavu a koně uklidnit svým vlastním klidem. Je dobré koně navykat na nejrůznější podněty prostředí, aby ho hned tak něco nerozhodilo.

Náprava zlozvyků

Většina zlozvyků pramení z nudy. Když odstraníme nudu a koně zaměstnáme, s největší pravděpodobností zmizí i zlozvyk. Pobyt venku na pastvě je pro koně nejpřirozenější způsob života a zároveň ta nejlepší prevence zlozvyků. Pokud toto není možné, lze koni pořídit do boxu nejrůznější hračky, které ho zaměstnají až do příchodu jezdce. Nudícím se koním také pomůže více práce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lowegirl38 lowegirl38 | Web | 16. července 2010 v 20:00 | Reagovat

Ahojky máš u mě diplom za 266. bleskovku

2 Kerol Kerol | Web | 24. března 2011 v 18:39 | Reagovat

Mě se líbí jak máš název článku s měkkým i a pak všude tvrdé :D ale jinak je to super a je to dobré vědět.

3 kajumutant kajumutant | 27. března 2011 v 13:19 | Reagovat

aha tal to se omlouvam xDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama